favicon

Święta Wielkanocne na Ukrainie – Wschodnie tradycje

wielkanoc-na-ukrainie-scaled

Święta Wielkanocne, choć przypadają w innym terminie niż w Polsce, obchodzi się również na Ukrainie. Są to, obok Świąt Bożego Narodzenia, najważniejsze święta religijne. Wiele tradycji, związanych z Wielkanocą, jest bardzo podobnych lub tych samych co w Polsce. Jest to piękny rodzinny czas, o którym chcielibyśmy Wam opowiedzieć.

Ukraińskie tradycje Wielkanocne

Tak jak i w Polsce, tak samo na Ukrainie, w czasie świąt Wielkiej Nocy nie może zabraknąć pisanek. Symbolizują one odradzającą się przyrodę oraz mają odpędzać zło i przynosić szczęście. Tradycyjnie pisanki przygotowuje się rodzinnie. Kolorowe i cudowne, wręczane są również jako znak miłości. Na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, w okresie świąt Wielkanocnych możemy również napotkać wystawy pisanek. Największe odnajdziemy we Lwowie i Kijowie

Niedziela Palmowa to również dzień, który obchodzony jest przed Wielkanocą na Ukrainie. Dzieci wraz z rodzicami przygotowują piękne, kolorowe palmy, które następnie są święcone. Różnią się one nieco od naszych palm, ponieważ przygotowywane są z gałązek wierzbowych. Wierzba gościła również w dawnych wierzeniach i była uważana za święte drzewo.

Śmigus-dyngus. Tej tradycji również nie mogło zabraknąć. Jest to wyjątkowo wesoły dzień, w którym młodzi chłopcy oblewają młode dziewczęta. Jednak dorośli często biorą w tym udział. Cóż się dziwić, w każdym z nas tkwi trochę dziecka.

Paska. W Polsce zazwyczaj napotkamy babkę, na Ukrainie natomiast, odnajdziemy paskę. To słodkie pieczywo, które symbolizuje Ciało Pańskie.

Kiedy święta Wielkanocne w Ukrainie?

Z uwagi na stosowany kalendarz juliański w 2021 roku wypadały 2. maja, zaś w 2022 roku Wielkanoc na Ukrainie wypada 24. kwietnia. Należy bowiem pamiętać, że święta Wielkanocne są świętem ruchomym i każdego roku wypadają w nieco innym terminie.

Co znajdziemy w ukraińskim koszyczku?

Święconka jest ważnym elementem świąt Wielkanocnych. Często po poświęceniu pokarmów ludzie dzielą się częścią z nich z bezdomnymi osobami. Jest to piękny zwyczaj, pokazuje to, że należy dbać o wszystkich ludzi, nie tylko o własną rodzinę. Tradycyjnie w koszyczkach znajduje się masło, jajka, chrzan, kiełbasa, szynka, sól, ocet, twaróg oraz kawałek pieczywa. Zawartość każdego koszyczka jest inna, w końcu każdy z nas też lubi co innego, jednak podstawowe rzeczy, takie jak jajka, kiełbasa i pieczywo, spotkamy w każdym koszyczku. Dla dzieci oczywiście przygotowane są popularne słodycze Roshen i zefirki.

Ukraińskie potrawy wielkanocne

Na stole Wielkanocnym odnajdziemy tradycyjnie pokarmy z koszyczka, ale również ciasta i ciasteczka, sałatkę Olivier, sękacz, pierogi, bliny ukraińskie oraz inne tradycyjne dania. W każdym domu jest także słonina ukraińska oraz lubiane suszone ryby czy nawet kawior czerwony. Gospodynie prześcigają się, by jak najlepiej ugościć rodzinę i znajomych.
Na śniadanie Wielkanocne przyrządzana jest mieszanka wędlin, która czasem jest podsmażana. Dodaje się do niej jajka, tarty chrzan i ocet.

Część tradycji jest podobna, a część inna od Polskich, jednak to co zdecydowanie łączy Święta obchodzone na Ukrainie i w Polsce, to to, że jest to rodzinny czas.

Przygotuj się na Święta z Best-Market

Kategorie produktów