Lemoniady gruzińskie i ukraińskie
Lemoniada kojarzy się standardowo z napojem cytrynowym idealnym na upalne dni, podawanym z dużą ilością lodu. Choć to najpopularniejsza forma tego napoju, to istnieje jeszcze wiele pysznych wersji: lemoniady z różnych owoców, lemoniady z dodatkiem ziół, a także lemoniada na ciepło. Napój ten jest szczególnie popularny w Gruzji, gdzie występuje w licznych odmianach, na co dzień towarzysząc posiłkom jako alternatywa dla soków czy wody.W kategorii lemoniada sklep Best Market oferuje wyroby znanych w Gruzji i na Ukrainie marek, jak Natakhtari oraz Tarhun lemoniada w wielu zaskakujących smakach. Poznaj historię lemoniady i korzyści zdrowotne wynikające z jej regularnego picia.
Gruzińska lemoniada Natakhtari – napój narodowy
W kontekście napojów Gruzja kojarzy się głównie z winem. Tymczasem lemoniada gruzińska jest tak popularna, że może być uznawana za napój narodowy. Woda z czystych górskich źródeł łączona jest z sokami owocowymi i wyciągami z ziół. Komercyjna produkcja lemoniady najczęściej zakłada również jej saturację dwutlenkiem węgla, ale również witaminami. Sprawia to, że lemoniada z Gruzji jest nie tylko pyszna i orzeźwiająca, lecz także zdrowa. To doskonała alternatywa dla sztucznych napojów gazowanych, można ją z czystym sumieniem podawać dzieciom.Za wynalazcę lemoniady uważa się młodego aptekarza Mitrofana Lagidze, który w XIX wieku stworzył kilka wersji tego popularnego dziś napoju. Aż do czasów sowieckich, na Wschodzie lemoniadę nazywano „wodą Lagidze”. Jej doskonały smak opierał się nawet podziałom politycznym: uwielbiali ją zarówno carscy dworzanie, jak i elity partyjne.
Najpopularniejsze współczesne lemoniady gruzińskie to marki Natakhtari, Tarchun, Dziuszes i Barbarys. Występują one w klasycznej wersji cytrynowej, ale można kupić również inne ciekawe smaki. Orzeźwienie z aksamitną słodyczą łączy lemoniada gruszkowa. Ziołowy aromat posiada lemoniada estragonowa. Do tradycji winiarskich nawiązuje lemoniada winogronowa. Wielbiciele ciekawostek kulinarnych zachęci egzotyczna lemoniada fejhoa czy kremowa lemoniada śmietankowa.Dzień Lemoniady na Ukrainie - spróbuj lemoniady Tarhun i Diuszes
Na Ukrainę lemoniada trafiła właśnie z Gruzji, od razu zdobywając grono fanów. Nasi wschodni sąsiedzi polubili ten napój tak bardzo, że jego picie postanowili w piękny sposób połączyć ze szczytnym celem.
Od kilku lat, 31. lipca to na Ukrainie ogólnokrajowy Dzień Lemoniady. Pasjonaci tego napoju spotykają się, by wspólnie go przygotowywać i próbować, zbierając przy tym środki na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi.Korzyści z picia lemoniady
Lemoniadę warto pić nie tylko dla jej walorów smakowych, ale także dla właściwości prozdrowotnych. Napój ten jest sprzymierzeńcem układu odpornościowego. Witamina C nie tylko zapobiega przeziębieniom, ale też stymuluje rozwój chrząstek, zmniejszając ryzyko osteoporozy. Lemoniada przyspiesza i ułatwia usuwanie toksyn, zwiększając zdolność filtracyjną nerek i generując większą aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie. Zawarta w niej diosmina wzmacnia żyły, przeciwdziałając żylakom i hemoroidom. Powinna być obowiązkowym napojem osób zmagających się z anemią, gdyż ułatwia wchłanianie żelaza. Polubią ją także ci, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów: lemoniada zmniejsza wchłanianie tłuszczu i apetyt, poprawia metabolizm i przeciwdziała dolegliwościom żołądkowo-jelitowym.
Jeśli szukasz pysznego i zdrowego zamiennika dla kolorowych napojów gazowanych, to właśnie znalazłeś. Bogaty wybór spośród lemoniady Tarhun, Diuszes czy klasycznej Natakhtari znajdziesz z sklepie Best-Market. Wypróbuj różne smaki i wybierz swoje ulubione.