favicon

Kawior

67 produktów
Filtruj według ceny
Filtruj według ceny - slider
8425
Filtruj według Marki
Filtruj według Marki
36,70 
15,65 
11,50 
9,70 
4260051071039
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (5,00 / 5)Loading...
122,75 
171,95 
53,90 
355,30 
68,10 
78,40 
152,50 
425,00 
8,25 
13,80 
14,25 
14,25 
73,60 
61,13 
4820154372190
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (5,00 / 5)Loading...
183,60 
15,70 
24,15 
24,15 
12,05 
12,05 
12,05 
23,85 
23,85 
39,21 
69,00 
159,00 
79,00 
35,65 
kawior best market

Kawior ukraiński

Kawior z Ukrainy

Przez większość historii kawior uznawany był za danie ekskluzywne. Ukraińscy rybacy zajmowali się jego pozyskiwaniem od średniowiecza. Z czasem walory smakowe kawioru doceniono tak bardzo, że połów jesiotra stał się bardzo dobrym i popularnym zajęciem. Ale co to jest kawior? Jakie są rodzaje kawioru? Jak jeść i z czym podawać kawior? Gdzie kupić kawior i jaka jest cena kawioru?

Rodzaje kawioru - kawior czarny i czerwony

Kawior to solona rybia ikra. Pozyskuje się go wyłącznie od określonych gatunków ryb i dzieli na rodzaje właśnie ze względu na pochodzenie. Kawior czarny to najbardziej klasyczny kawior ukraiński. Otrzymuje się go przede wszystkim z jesiotra oraz z innych podobnych ryb słodkowodnych, jak bieługa i siewruga. Ukraiński czarny kawior charakteryzuje się ciemną barwą, sporymi jajeczkami i mocnym, jednorodnym smakiem, bez wtrętów innych posmaków. Nie powinien być zbyt słony, aby konsument miał możliwość zachwycenia się wszystkimi niuansami.Kawior czerwony pochodzi od ryb łososiowatych. Jest tym wyżej ceniony, im mniejsze posiada jajeczka. Ukraiński czerwony kawior pochodzi z ryb takich jak gorbusza, kiżucz i keta. Można oczywiście kupić także klasyczny kawior z łososia czy kawior z dorsza. Z uwagi na rozpoznawalność, w Polsce popularnością cieszą się także ikra z pstrąga. Czerwony kawior smak ma ostry i wyrazisty a drobne jajeczka rozpływają się w ustach.

Kawior - właściwości

Kawior ukraiński posiada wyjątkowe właściwości zdrowotne, plasujące go wysoko na liście produktów rekomendowanych do spożywania w ramach bogatej w składniki odżywcze, zbilansowanej diety. Witaminy A, D i E, a także jod, magnez, cynk i fosfor wpływają pozytywnie na układ krążenia, podnoszą odporność, stymulują układ nerwowy. Szczególnie pozytywnie kawior ukraiński wpływa na skórę i włosy. Jego zdolność do wygładzania zmarszczek jest tak wysoka, że stosuje się go nawet w ekskluzywnych kosmetykach. Pomimo wysokiej kaloryczności, kawior nie powoduje tycia, a to na skutek redukcji poziomu cholesterolu, a także ze względu na unikatową zdolność podnoszenia wydajności wątroby w zakresie usuwania toksyn z organizmu. Kawior to zatem nie tylko przepyszny smak, ale także szereg korzyści zdrowotnych. Dlaczego w przypadku dania takiego jak kawior cena nie może być nieco niższa? Wynika to z jakości oraz z trudności w pozyskiwaniu. Jeśli chodzi o kawior z jesiotra czy wyjątkowy kawior z bieługi cena ma bezpośrednie odniesienie do walorów smakowych, a także do czystości produktu.

Jak jeść kawior ukraiński?

Jak jeść kawior? Jest on dodatkiem sprawiającym, że najprostsza nawet potrawa stanie się elitarnym daniem. Najłatwiej podać go na małych kromeczkach czy grzankach. Możesz użyć specjalnych wykrojników, by przygotować kwadratowe lub okrągłe kanapeczki, a następnie przyozdobić je kawiorem, kawałkami sera dojrzewającego, awokado czy cieniutkimi plastrami wędzonej ryby. Możesz nałożyć odrobinę na przepołowione ugotowane jajko czy okrasić nim koreczki, a nawet podać na krakersach czy na waflach gryczanych posmarowanych odrobiną kremowego twarożku. Fantastycznym i prostym daniem są gorące ziemniaki w mundurkach okraszone łyżeczką śmietany i odrobiną schłodzonego kawioru. Ważne, aby do prac z kawiorem używać plastikowych lub ceramicznych sztućców – stal nierdzewna negatywnie wpływa na smak.

Cena kawioru – od czego zależy?

Dlaczego w przypadku dania takiego jak kawior cena nie może być nieco niższa? Wynika to z jakości oraz z trudności w pozyskiwaniu. Jeśli chodzi o kawior z jesiotra czy wyjątkowy kawior z bieługi cena ma bezpośrednie odniesienie do walorów smakowych, a także do czystości produktu.Ikrę ryb, która później trafia na nasze stoły jako kawior czarny czy kawior czerwony, nie jest prosto pozyskać. By to się udało, należy najpierw złapać ryby – samice jesiotra czy siewługi. Musi to być ryba odpowiednio dojrzała, czyli mająca od 10 do nawet 20 lat. Następnie rybacy wykonują badanie za pomocą np. ultrasonografii, by stwierdzić, czy znajdują się w niej jajeczka. Jeśli tak, to zbiera się je ale w taki sposób, by nie zaszkodzić zdrowiu ani tym bardziej życiu ryby. Musi być także wyjątkowo staranne – jajeczka kawioru muszą być idealnie okrągłe, nieuszkodzone, niesklejone.Część ikry na kawior pozyskiwana jest od ryb dziko żyjących, jednak dużo prostsze jest wykorzystywanie do tego ryb hodowlanych. Muszą one jednak żyć w warunkach możliwie przyjaznych, przekłada się to bowiem na późniejszy smak kawioru czerwonego (pochodzącego od ryb łososiowatych) i kawioru czarnego (pochodzącego od ryb jesiotrowatych). Mówi się, że wyszkolenie fachowca od pozyskiwania ikry wymaga nawet kilkunastu lat praktyki, co też nie pozostaje bez wpływu na cenę kawioru.To wszystko sprawia, że za czarny kawior z jesiotra trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych za kilogram, chociaż już kawior czerwony z ryb łososiowatych jest dużo tańszy, a przecież nadal przepyszny i pełny składników odżywczych. Jeszcze bardziej atrakcyjna cenowo jest ikra ze śledzia czy dorsza popularna w kuchni ukraińskiej, z której również wytwarza się kawior. I chociaż wygląd ma on odbiegający od klasycznego kawioru czarnego czy czerwonego, bo ma jasny kolor, to zachęcamy do spróbowania go. Tym bardziej, że cena kawioru z tych gatunków ryb jest wiele, wiele razy niższa niż kawioru cesarskiego.

Gdzie kupić najlepszy kawior?

Przede wszystkim wybierz sprawdzone źródło. Jeśli chodzi o kawior sklep internetowy oraz sklepy stacjonarne Best Market oferują szeroki wybór i wysoką jakość produktu.

Kategorie produktów