
Ukraina jest drugim pod względem wielkości państwem w Europie, a jej obszar (prawie 604 tys. kilometrów kwadratowych) sprawia, że klimat i pogoda są tu dość znacznie zróżnicowane. Leżący w Europie Wschodniej i posiadający dostęp do dwóch mórz, Czarnego i Azowskiego, kraj charakteryzuje się umiarkowanym klimatem kontynentalnym, który na południu przechodzi w klimat morski.
Ze względu na obszar i położenie, klimatu Ukrainy nie da się określić jednoznacznie. Występują tu duże różnice między północą a południem, a także między częścią wschodnią i zachodnią. Cechą charakterystyczną klimatu tego państwa jest jego kontynentalizm termiczny, który rośnie od zachodu na wschód. Oznacza to, że im dalej na wschód, tym większe są roczne amplitudy temperatur, a sumy opadów niższe. Na wschodzie zimy są znacznie chłodniejsze, a lata bardziej upalne i suche.
Czynnikami, które równie mocno wpływają na klimat Ukrainy, są znajdujące się tu góry oraz dostęp do morza. Góry – Karpaty – zajmują niewielki, zachodni skrawek kraju w pobliżu granicy z Polską, Słowacją i Rumunią. Choć zgodnie z rozkładem klimatu w Europie powinny tu panować najłagodniejsze warunki, to obecność gór, osiągających nawet 2000 m n.p.m., sprawia, że jest on bardziej ostry. Zimy w Karpatach należą do mroźnych i odznaczają się dużymi opadami śniegu. Z kolei najwyższe sumy opadów występują tu latem, gdy jednocześnie temperatury są niższe niż na przykład na leżącym bardziej na północ, nizinnym Polesiu. Z kolei oblewające Ukrainę od południa Morza Czarne i Azowskie sprawiają, że tutejszy klimat ma wyraźne cechy morskie. Śnieg należy tu do rzadkości, latem panują bardzo dobre warunki do wypoczynku, a w niektórych miejscach, jak na przykład na Krymie, klimat zbliżony jest do śródziemnomorskiego.
Z klimatem ściśle powiązana jest panująca o różnych porach roku pogoda na Ukrainie. Niezależnie od miejsca w kraju najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Jednak podczas gdy we Lwowie średnie temperatury w tych miesiącach sięgają 25 stopni Celsjusza, to w położonym na wschodzie Starobielsku osiągają nawet 30 stopni Celsjusza. Na wschodzie jest też znacznie bardziej sucho, więcej jest dni słonecznych, a sumy opadów są niższe.
Upały, choć łatwiejsze do zniesienia, notowane są też nad Morzem Czarnym. W Odessie czy na Krymie średnie dobowe temperatur w miesiącach letnich wahają się w granicach 28-32 stopni Celsjusza. Morze ma wówczas temperaturę około 25 stopni Celsjusza. Z kolei zimą, gdy w innych rejonach kraju temperatury spadają czasem dość mocno poniżej zera, nad morzem mróz jest rzadkością, podobnie jak opady śniegu. Zima przynosi tu sporo opadów, ale jest to przede wszystkim deszcz, jest pochmurno i wilgotno.
Za to pozostałe części kraju potrafią zimą być bardzo mroźne. Najniższe notowane na wschodzie temperatury spadają nawet do -40 stopni Celsjusza. Ziemia zamarza wówczas dość głęboko, a wiosną, gdy ruszają roztopy i zaczyna padać deszcz, pojawia się wszechobecne błoto, nazywane Rasputicą. Duże mrozy wraz z intensywnymi opadami śniegu można też spotkać w ukraińskich Karpatach. W zimowych miesiącach pokrywa śnieżna potrafi przekraczać tu nawet 2 m.
Konkurencyjne ceny i najlepiej dopasowana oferta
Darmowa dostawa już od 150zł. Zamów teraz!
Ponad 4000 produktów najwyższej jakości
Sprawna komunikacja na każdym etapie transakcji