favicon

Karpaty Wschodnie na Ukrainie – raj dla miłośników aktywnego wypoczynku

karpaty

Karpaty na Ukrainie – nieodkryty raj dla miłośników aktywnego wypoczynku

Zachodnią Ukrainę, z północy na południe między granicami z Polską i Rumunią, przecina łańcuch Karpat. To część karpackiego łuku, który rozciąga się od Bramy Morawskiej w Czechach po przełom Dunaju, nazywany Żelaznymi Wrotami, na granicy rumuńsko – serbskiej. Na terenie Ukrainy leżą Karpaty Wschodnie, piękne, w dużej części pokryte połoninami lub gęstymi lasami. Duża część z nich nie została jeszcze odkryta przez masową turystykę, choć są też punkty, jak ośrodek narciarski Bukovel w Gorganach, które każdego roku przyciągają coraz większe rzesze turystów zarówno miejscowych, jak i z zagranicy.

Góry Ukrainy i ich specyfika

Choć Karpaty zajmują zaledwie niecałe 5% powierzchni Ukrainy. to są jednym z najbardziej atrakcyjnych dla turystów miejsc w kraju. Zachwycają przede wszystkim tutejsze przestrzenie i wciąż zachowana dzikość wielu miejsc. Charakterystyczne dla dużej części tych gór są rozległe połoniny, które przywodzą na myśl polskie Bieszczady, ale są od nich wielokrotnie większe. Na Ukrainie znajduje się też najwyższy szczyt Bieszczad, Pikuj, który leży niedaleko granicy z Polską. Karpaty na Ukrainie to także gęste lasy bukowe i iglaste, które porastają zbocza i część niższych pasm karpackiego łuku. Dzikie, rzadko odwiedzane przez turystów ostępy, są siedzibą wielu gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzi.
Najwyższym szczytem ukraińskich Karpat jest licząca 2061 m n.p.m. Howerla. Leży ona w Czarnohorze, jednej z najchętniej odwiedzanych przez turystów części ukraińskich gór. Przed II wojną światową przez jej szczyt przebiegała południowa granica Polski z Czechosłowacją.

Niezwykle ciekawym pasmem ukraińskich Karpat są Gorgany, których obłe grzbiety porasta kosodrzewina, a w partiach szczytowych zalegają rumowiska skalne nazywane gorganem, od których góry te wzięły swoją nazwę.

Wędrówka przez Karpaty Wschodnie

Karpaty na Ukrainie są bardzo atrakcyjne pod względem widokowym i przyciągają turystów swoim nieodkrytym i dzikim pięknem. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło znaczącą poprawę infrastruktury turystycznej, a przede wszystkim oznakowanie wielu szlaków. Dzięki temu wędrówki stała się znacznie bardziej dostępne, a wydanie dokładnych map pomaga w planowaniu wypadów. Nadal jednak wybierając się w ukraińskie Karpaty warto przygotować się na kilkudniową wędrówkę bez dostępu do cywilizacji. Choć wejścia na Pikuj, Howerlę, Połoninę Borżawa i inne popularniejsze wśród turystów góry można odbyć z dolin w jeden dzień, to kilkudniowe wędrówki wymagają posiadania sprzętu i zapasów żywności. Schroniska i stacje turystyczne występują tu sporadycznie, a schodzenie na noclegi do wsi wiąże się zawsze ze znaczną stratą wysokości i koniecznością mozolnego podchodzenia rano na grzbiet. Noclegi w namiotach pozwalają na lepszą optymalizację wędrówki.

Najbardziej popularne wśród turystów góry na Ukrainie to Czarnohora, Bieszczady Wschodnie, Gorgany oraz Połoniny Borżawa, Krasna, Równa i Świdowiec. Przy granicy z Rumunią znajdują się wyjątkowo piękne i wciąż dzikie Góry Rachowskie i Czywczyńskie, będące przedłużeniem rumuńskiego pasma Marmaroszy.

Dla polskich turystów bardzo atrakcyjna, także ze względów historycznych, jest wędrówka przez Czarnohorę, gdzie wciąż zobaczyć można polskie słupki graniczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a na Popie Iwanie Czarnohorskim stoi dawne polskie obserwatorium nazywane Białym Słoniem. Z kolei w Gorganach znajduje się Przełęcz Legionów, przez którą drogę w 1914 r. budowali polscy legioniści, a w styczniu 1915 r. brali udział w bitwie pod leżącą niedaleko Rafajłową. Na przełęczy stoi krzyż upamiętniający te wydarzenia.

Zima w ukraińskich Karpatach

Zimą wędrówka po Karpatach na Ukrainie jest wyjątkowo ciężka i przeznaczona dla zaawansowanych turystów. Ale od kilkunastu lat rozwija się tu z powodzeniem turystyka narciarska. Głównym jej ośrodkiem jest leżący w Gorganach Bukovel (można się też spotkać ze spolszczoną nazwą Bukowel). Oferuje on ponad 60 km dobrze przygotowanych tras narciarskich leżących na wysokościach od 300 do 2350 m n.p.m. Z roku na rok przybywa także miejsc noclegowych obejmujących zarówno kwatery prywatne, pensjonaty, jak i wyższej klasy hotele i apartamenty na wynajem.

Bukovel jest obecnie jednym z największych ośrodków turystycznych w ukraińskich Karpatach. Rozwija się także jako uzdrowisko oferujące kąpiele w wodach mineralnych, zaś latem okoliczne stoki zamieniają się w tory do kolarstwa górskiego, downhillu i rowerowego cross-country.

Kategorie produktów