Ciekawostki o Ukrainie

ciekawostki-o-ukrainie-scaled

Ukraina, kraj z którym Polska sąsiaduje wydaje się być doskonale znany. To jednak tylko złudzenie. Przeciętnemu Polakowi państwo to kojarzy się przede wszystkim z barszczem, pierogami i wódką, no może jeszcze czasem ze Lwowem i jego związaną z Polską historią. Ukraina jest pełna niespodzianek i ciekawostek, które warto poznać.

Fakty o Ukrainie

Ukraina ma powierzchnię 603 tys. km kwadratowych. Czyni ją to największym państwem w całości położonym w Europie. Większą powierzchnię mają Rosja, Kazachstan i Turcja, ale wszystkie trzy leżą częściowo w Europie, a częściowo w Azji. Z kolei liczącą ponad 670 tys. km kwadratowych Francja osiąga tę powierzchnię wraz ze swoimi terytoriami zamorskimi.

Na terenie Ukrainy znajduje się rozległy obszar wydm, nazywany często pustynią czyli Oleszkowskie Piaski. To liczący ponad 46 tys. hektarów obszar piaszczystych wydm w obwodzie chersońskim, który utworzył się w XIX w., gdy w skutek intensywnego wypasu zniknęła porastająca wcześniej te tereny trawa. Temperatura piasku latem dochodzi w tym miejscu do 75 stopni Celsjusza, a do występujących dość często zjawisk należą burze piaskowe.

Geografowie w różny sposób określają granice Europy. I choć wydaje się to niemal nieprawdopodobne to według jednego z podziałów geograficzny środek Europy znajduje się na zachodniej Ukrainie, w niewielkiej wsi Diłów koło Rachowa. Inne systematyki środek Europy umieszczają np. w Suchowoli k. Białegostoku.

Ukraińska, żółto- niebieska flaga symbolizuje łany zboża i rozpościerające się nad nimi błękitne niebo.

Największe miasto i stolica Ukrainy, Kijów, może się pochwalić rozbudowaną siecią metra. Ze względu na to, że przebiega ona pod dnem Dniepru oraz jej bardzo wysoką skarpą część linii przebiega bardzo głęboko pod ziemią. To w Kijowie znajduje się najgłębiej na świecie położona stacja metra- Arsenalna znajduje się na głębokości 105 metrów poniżej poziomu terenu. Dla porównania, warszawskie metro jedzie w najgłębszym miejscu nieco ponad 20 m pod ziemią.

Z czego słynie Ukraina

Pierwszą odpowiedzią jaka nasuwa się na to pytanie jest: z wódki. I w pewnym stopniu jest to prawda bo Ukraińcy znani są z mocnych głów. Ale zaskoczeniem może być to, że Ukraina jest krajem o jednych z najbardziej restrykcyjnych przepisach dotyczących spożywania alkoholu i prowadzenia pojazdów. Jeżdżąc samochodem po ukraińskich drogach wymagana jest całkowita trzeźwość, czyli 0,0 promila alkoholu we krwi.

Ciekawostką może być też fakt, że narodowym napojem Ukraińców nie jest wódka, a kawa. W wielu miejscach parzona na sposób turecki, ale także podawana po wiedeńsku. Jest to wyraz skomplikowanej historii tych ziem, które podlegały różnym wpływom. Kawę do Lwowa miał przywieźć Jerzy Franciszek Kulczycki, przedsiębiorąca i dyplomata, który miał też założyć pierwszą kawiarnię w Wiedniu. Czarny napój poznał w tureckiej niewoli, a po bitwie pod Wiedniem poprosił Jana III Sobieskiego o możliwość zabrania w ramach nagrody 300 worków zdobytej na Turkach kawy. Do czasów II wojny światowej Lwów uchodził za kawową „stolicę”, najpierw Galicji, a następnie całej Polski.

W ostatnich latach do rangi jednej z największych atrakcji Ukrainy urósł teren wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wybuch jej reaktora w 1986 r. spowodował skażenie rozległych terenów, które ogłoszono strefą zamkniętą. Jedną z większych ciekawostek tego terenu jest wyludnione całkowicie miasto Prypeć, gdzie wciąż w wielu budynkach znajduje się wyposażenie sprzed ponad 30 lat. Co ciekawe w strefie zamkniętej nieprzerwanie, od czasów katastrofy żyje ok. 500 osób.

Ukraińskie zwyczaje i tradycje

Pisanka to symbol Wielkanocy, ale niewiele osób wie, że wywodzi się ona z pogańskich wierzeń z terenów Ukrainy. Kraszone jajka są symbolem nowego życia, a na Ukrainie, w Kołomyi znajduje się nawet Muzeum Pisanki, mieszczące się w budynku o kształcie malowanego jajka.

Tradycyjnym ukraińskim strojem jest wyszywanka, czyli płócienna koszula z ludowym haftem. Noszą ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni i jest jednym z ukraińskich symboli. W przeciwieństwie do strojów ludowych w wielu krajach, wyszywanka jest chętnie noszona na co dzień i od święta. Ukraińcy obchodzą nawet Dzień Wyszywanki, który odbywa się zawsze w trzeci czwartek maja.

Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę spotykając osoby z Ukrainy jest sposób noszenia obrączek ślubnych. Podczas, gdy w większości krajów nosi się je na lewej ręce, Ukraińcy wybierają rękę prawą.