favicon

Boże Narodzenie na Ukrainie – zobacz, jak wygląda?

boze-narodzenie-na-ukrainie-scaled

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla chrześcijan, niezależnie od szerokości geograficznej czy obrządku. Na Ukrainie to moment wspólnego świętowania z bliskimi. Na stołach zaś goszczą wspaniałe potrawy.

Wigilijny wieczór po ukraińsku

Wigilia na Ukrainie jest podobna do tej polskiej. Jej początek zwiastuje pojawienie się pierwszej gwiazdy, na stołach można dopatrywać się dwunastu lub dziewięciu potraw w zależności od regionu Ukrainy. Jednakże jej termin jest zależny od tego, z jakim obrządkiem mamy do czynienia. U katolików, którzy zamieszkują zwykle zachodnią części Ukrainy, Wigilia przypada 24 grudnia. Natomiast w przypadku prawosławnych ten dzień to 6 stycznia. Skąd ta rozbieżność? Otóż prawosławni uznają kalendarz juliański, natomiast katolicy kalendarz gregoriański.

Tradycje Ukrainy związane ze świętami

Co więcej, Ukraińcy nie dzielą się opłatkiem, a prosforą, czyli chlebkiem z mąki pszennej na zakwasie. W przeciwieństwie do katolików, prawosławni Ukraińcy nie wystawiają szopek, lecz ikony. Prawosławni Ukraińcy po kolacji wigilijnej udają się do cerkwi na liturgię. Najważniejszym dniem jest oczywiście Boże Narodzenie Ukraina jest znana z tego, że wówczas jej obywatele udają się na poranne i wieczorne nabożeństwa. W podobny sposób wyglądają liturgie w drugi dzień świąt. Zgodnie z tradycją na Ukrainie kolędy śpiewają dzieci, które odwiedzają swoich krewnych i sąsiadów chodząc od domu do domu. W ukraińskich domach również pojawia się choinka. Prezenty są jednak dopiero rozdawane z 31 grudnia na 1 stycznia i przynosi je Dziadek Mróz.

Dania na wieczór wigilijny

W dzień Wigilii zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie obowiązuje post. Dopiero na drugi dzień można sobie już pozwolić na wszystkie smakołyki. Podczas wieczerzy wigilijnej Ukraińcy zjadają barszcz, grzyby, pierogi z kapustą albo fasolą, duszone ziemniaki oraz kutię. Na wigilijnym stole znajdą się również: pampuszki, śledź marynowany, placki ziemniaczane, groch z fasolą, hrybna juszka czy uzwar. Tradycyjnie podawany jest także kompot z suszonych owoców. Wigilijna tradycja mówi o tym, że trzeba spróbować chociaż odrobinę każdej potrawy – to ma zwiastować bogaty przyszły rok, ale nie można zjadać dania do syta, ale nie można zjeść całego dania z talerza, bo to symbolizuje, że będziemy głodni przez kolejny rok.

Ile trwa Boże Narodzenie?

Na Ukrainie okres świąt Bożego Narodzenia trwa 12 dni i kończy się 18 grudnia Głodną Kutią. Wówczas przypada Druga Wigilia, inaczej Wigilia Chrztu Pańskiego, kiedy to po raz kolejny odbywa się uroczysta wieczerza. W trakcie obchodów Bożego Narodzenia Ukraińcy zajadają się smacznym mięsem czy takimi potrawami jak gołąbki ukraińskie. Składają sobie także życzenia.
Czy wiesz, jak brzmi wesołych świąt po ukraińsku? Zwykle mówią: „Я з Різдвом вітаю вас”, co ma oznaczać: Życzę ci zdrowia, szczęścia i dobrego samopoczucia! Szczęśliwego Nowego Roku i Wesołych Świąt!

Przygotuj się na Święta z Best-Market

Kategorie produktów