favicon

Odessa – atrakcje turystyczne. Wakacje nad Morzem Czarnym.

odessa-wakacje-atrakcje-turystyczne-scaled

Odessa – francuski szyk, nadmorski kurort i schody

Odessa jest trzecim pod względem liczby ludności miastem na Ukrainie, po Kijowie i Charkowie. Położona na wybrzeżu Morza Czarnego jest też największym portem morskim kraju. Choć historia miasta ma zaledwie nieco ponad 200 lat, to zdecydowanie jest tu co oglądać. Odessa ma swój niepowtarzalny klimat, który tworzy eklektyczna zabudowa z XIX w., szerokie prospekty, ale też wąskie zaułki i owiane niegdyś złą sławą uliczki dzielnicy Mołdawianka. Choć i tak pierwsze, co nasuwa się na myśl na dźwięk jej nazwy, są gigantyczne schody w Odessie.

Odessa – Ukraina wielu twarzy

Od francuskiego księcia do czarnomorskiego kurortu – tak biegła historia tego pięknego miasta. Oficjalna historia Odessy pod dzisiejszą nazwą rozpoczyna się pod koniec XVIII w. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nic się tu nie działo. Już w starożytności istniały greckie kolonie, a pozostałości ich murów odkryto w rejonie Bulwaru Nadmorskiego. Są obecnie wyeksponowane pod szklanymi zadaszeniami.
Po upadku świata starożytnego przez ponad 1000 lat niewiele się tu działo. Dopiero w końcu XIV w. swoją warownię zbudowali Tatarzy, których pokonały następnie wojska litewskiego księcia Witolda. Przez prawie 100 lat twierdzą Chadżybej władali Litwini, zaś potem wpadła w ręce Turków, co sprawiło, że straciła znaczenie.

Zmiana nastąpiła w 1789 r. gdy Chadżybej zdobyły wojska kozackie, którym przewodził Hiszpan, Jose de Ribasa. Decyzją carycy Katarzyny Wielkiej otrzymał on misję zbudowania miasta, które nazwano Odessą. Rozwój nowego ośrodka wyhamował jednak szybko bo po śmierci władczyni odmówiono dalszego finansowania. Wtedy do akcji włączyli się miejscowi kupcy, których interesy zostały poważnie zagrożone. Według podania wysłali do Petersburga wagon słodkich pomarańczy w ramach łapówki. Przekupstwo się udało i Odessa otrzymała oficjalny herb oraz akt założenia. Na pamiątkę tego wydarzenia stoi tu Pomnik Pomarańczy.

W początkach istnienia Odessy największy wpływ na jej wygląd i rozwój miał francuski książę Armand Richelieu. Skłócony z Napoleonem, nie mógł wrócić do ojczyzny, a nowopowstałe miasto dawało mu mnóstwo możliwości. Francuski szyk i elegancję widać w Odessie na każdym kroku. Przez cały XIX w. miasto rosło w siłę i stało się szybko głównym czarnomorskim portem.

Przełom XIX i XX w. przyniósł Odessie, jak i innym miastom protesty robotników i niepokoje społeczne. W 1905 r. na okręcie Potiomkin w porcie odeskim doszło do buntu marynarzy, co rozsławił nakręcony w 1925 r. film „Pancernik Potiomkin”. Wybuch pierwszej wojny światowej zahamował rozwój miasta. Nie powróciło już do swojej świetności w okresie międzywojnia, a po II wojnie światowej straciło na znaczeniu. Dopiero w granicach niepodległej Ukrainy Odessa stała się znów ważnym portem morskim.

Odessa – atrakcje i zabytki. Co zobaczyć?

Czy miasto liczące nieco ponad 200 lat może być atrakcyjne dla turysty? Oczywiście! Odessa jest tego najlepszym przykładem. Centrum pełne jest wspaniałych, eklektycznych budowli z XIX w., które świadczą o dawnej świetności. Jednym z najwspanialszych gmachów jest Teatr Opery i Baletu zaliczany do najpiękniejszych takich obiektów w Europie. Równie monumentalny jest Pasaż będący połączeniem hotelu i krytej ulicy handlowej. Jego wnętrza przypominają te z Pasażu Wiktora Emmanuela z Mediolanu. W centrum można też zobaczyć kilka budynków dawnych hoteli z bogato zdobionymi fasadami, których wnętrza ociekają przepychem.
Najważniejszą ulicą Odessy jest Deribasovska, nazwana tak od nazwiska Jose de Ribasa, który pokonał Turków. Deptak tętni życiem przez cały dzień, są tu sklepy, restauracje, bary, ale też mnóstwo ulicznych straganów i sprzedawców oferujących swoje towary przechodniom. Poszukiwacze śladów polskości znajdą na Deribasovskiej pod nr 16 dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz, zaś pomnik Wieszcza stoi w Odessie przy Prospekcie Aleksandrowskim. Miejscem szczególnie lubianym przez spacerujących deptakiem jest niewielki park z ozdobną altaną, kilkoma kawiarniami oraz pomnikiem w kształcie krzesła. Upamiętnia on pisarzy, Ilię Ilfa i Yevgenię Petrovą, autorów popularnej komedii „Dwunaste krzesło”.

Gigantyczne schody potiomkinowskie

Odessa to miasto, które swój rozwój zawdzięcza morzu. Dlatego wiele jego atrakcji skupionych jest właśnie na wybrzeżu. Najważniejszą są oczywiście słynne Schody Potiomkinowskie. Wybudowane w pierwszej połowie XIX w. jako zejście do Portu. Mają 140 m długości i 192 stopnie. Rozsławił je film „Pancernik Potiomkin”, którego reżyser Siergiej Eisentstein umieścił na nich scenę masakry. Choć nakręcona prawie 100 lat temu, robi ona wrażenie do dziś. I nie zmienia tego fakt, że do takiego wydarzenia nigdy podczas zamieszek w 1905 r. nie doszło. Na szczycie schodów stoi pomnik księcia Richelieu ubranego w szaty rzymskie, zaś obok wznosi się neoklasycystyczny pałac Woroncowa oraz kolumnada, z której można podziwiać widok na Morze Czarne.
Nietypową atrakcją Odessy są udostępnione do zwiedzania Katakumby. Powstał w pierwszej połowie XIX w. w skutek eksploatacji wapienia. System korytarzy i komór oraz jaskiń szczelinowych i krasowych był podczas II wojny światowej wykorzystywany przez partyzantów. Obecnie podziemia można zwiedzać, a w ich części utworzona jest wystawa dotycząca ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Czarnomorskie plaże

Odessa to miasto, które rozwinęło się dzięki portowi. Ale znane było też jako modne miejsce wypoczynku. Choć po I wojnie światowej nie powróciło do swojego blasku, to obecnie połączenie Odessa i wakacje jest coraz bardziej popularne. Czarnomorskie plaże w okolicach miasta zaczęły być także modne w XXI wieku.
W samej Odessie plaże są dość wąskie, ale wystarczy wyjechać na obrzeża miasta by znaleźć znacznie bardziej atrakcyjne miejsca. Najpopularniejszą dzielnicą wypoczynkową jest Arcadia z szeroką piaszczystą plażą. Z kolei na skraju leżących na północy miasta plaż Otrada i Lanzheron znajduje oceanarium i delfinarium w Odessie.

Odessa – wakacje od strony praktycznej

Na zwiedzanie miasta wystarczy weekend, więc krótkie samolotowe wycieczki do Odessy faktycznie mogą stanowić ciekawe rozwiązanie. Jednak chyba lepiej połączyć wakacje w Odessie z wypoczynkiem nad Morzem Czarnym. Ceny w stosunku do polskich są konkurencyjne zarówno w hotelach, jak i restauracjach. Loty do Odessy znajdują się w siatce połączeń zarówno tanich, jak i narodowych przewoźników, ale z Polski można tu dojechać także samochodem. Przed wyjazdem należy pamiętać o konieczności posiadania paszportu.
Miasto jest bezpieczne dla turystów, choć oczywiście jak wszędzie należy zwracać uwagę na kieszonkowców. Nawet owiana niegdyś złą sławą dzielnica Mołdawianka jest dziś bardziej znana z barów i klubów niż z działalności przestępczej.

Kategorie produktów